Archiv rubriky: CNC

3dpBurner – díl III. – Pomocné díly a praktické použití

IMG_9612_webV předchozích dvou dílech miniseriálu o laserové CNC gravírce 3dpBurner jsem psal o stavbě stroje a popisoval první pokusy s výkonným laserem. V tomto dílu se chci zaměřit na doplňky, které jsem vyrobil, alespoň rámcově popsat nastavení a v krátkosti zmínit software, který pro ovládání používám. Předem chci upozornit na to, že oblast CNC gravírování není tak moc amatérsky zmapovaná a zvládnutá, jako je oblast 3D tisku. Stavba vlastního stroje není obtížná – je mnohem snadnější, než stavba 3D tiskárny, rozchození firmware a jeho nastavení je rovněž snadné. Problémy ale začnou v okamžiku hledání přívětivého řídícího software.

Pokračování textu 3dpBurner – díl III. – Pomocné díly a praktické použití

3dpBurner – díl II. – Nedívejte se do pracujícího laseru svým zbývajícím okem

IMG_9578_webTak dorazil objednaný laser z Číny… Po studiu webových referencí jsem využil akční slevy a objednal 1,6W silný modrý laser z Číny. Do objednávky jsem napsal, že chci evropskou vidlici na zdroji, což prodejci nějak uniklo a stejně jsem dostal špatnou – naštěstí mi to ani moc nevadí, protože celý stroj bude napájený z průmyslového zdroje a laser bude mít zvláštní vypínač kvůli bezpečnosti. Mimochodem bezpečnost je věc, kterou v tomto případě rozhodně není možné podceňovat – název článku není žert. Obecně mám respekt i k laserům mnohem menších výkonů, ale ten, co přišel mě vyděsil ještě mnohem víc…

Pokračování textu 3dpBurner – díl II. – Nedívejte se do pracujícího laseru svým zbývajícím okem

3dpBurner – díl I. – Hvězdné války doma na stole

IMG_9519_webZhruba v době, kdy jsem dokončoval tisk dílů na frézu Cyclone PCB factory o které jsem zde již psal, jsem objevil open source projekt laserové gravírky 3dpBurner. Jde o jednoduchou konstrukci, která sestává z dílů, vytištěných 3D tiskárnou, pár závitových tyčí, vodící tyče a další díly, používané v 3D tiskárnách. Projekt se mi zalíbil a rozhodl jsem se, že si ho postavím jako další doplnění mé CNC/3D dílny. V současnosti autor vydal verzi 3dpBurner2, která má být vylepšená, ale už bohužel nejsou volně ke stažení soubory pro tisk. Zde popisovaná verze je verzí první, tedy tou, ke které je vše volně stažitelné.

Pokračování textu 3dpBurner – díl I. – Hvězdné války doma na stole

Cyclone PCB Factory – první pokusy

IMG_9529Čas opět pokročil, podařilo se mi dokončit a připojit sondy pro autolevelling, z Číny dorazily gravírovací frézy, takže nastal čas pro otestování funkce gravírky plošných spojů, což bylo z mého hlediska primárním důvodem ke stavbě. Doma jsem našel starý kus PCB, bohužel ale o síle 1mm, namísto původně uvažované 1.5mm – doufám, že to nebude vadit a deska se nebude příliš prohýbat. Pro účely testu jsem namaloval primitivní schéma, do kterého jsem umístil procesor 2x Atmega328 v pouzdře SMD, dva odpory, každý v SMD provedení, ale jiné velikosti pouzdra.

Pokračování textu Cyclone PCB Factory – první pokusy

Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část II.

IMG_9421_webV první části seriálu jsem popisoval stavbu malé CNC frézky, primárně určené pro frézování desek plošných spojů. Část jsem ukončil informací o tom, že jsem objednal vřeteno z Číny. Vřeteno dorazilo asi před třemi týdny, ale stále mi chyběly některé mechanické díly a elektronika, která byla rovněž objednaná v Číně. Bohužel vzhledem k mému zdravotnímu stavu jsem byl nucen dokončit zajištění mechaniky stylem, který nazývám korespondenční. Namísto toho, abych objížděl obchody s železným materiálem, který následně opracuji jsem našel e-shop, který mi dodal chybějící vodicí tyče nařezané přímo na míru. Tuto metodu můžu po zkušenostech, které mám jen doporučit – dodávka byla skutečně blesková, jeden den dopoledne jsem udělal objednávku a zaplatil bankovním převodem, odpoledne jsem dostal e-mail s informací o tom, že si zásilku převzalo PPL a druhý den během dne jsem měl balík doma na stole. Vždy přesně nařezáno, pečlivě zabaleno – maximální spokojenost.

Pokračování textu Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část II.

Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část I.

IMG_9198_webPřed více než měsícem mě jeden kamarád navnadil na konstrukci CNC frézky plošných spojů, která z velké části měla být vytištěná na 3D tiskárně. Tehdy jsem mu řekl, že mě to hodně zajímá a že ho kvůli tomu projektu budu hodně otravovat. No tak dlouho jsem mu nedával pokoj, až jsem to asi přehnal a on se mnou přestal komunikovat. Nezbylo mi tedy než se pustit do konstrukce sám. Při brouzdání internetem jsem narazil na španělský projekt Cyclone PCB Factory, který naplňoval moje představy o funkci a požadovaných parametrech…

Pokračování textu Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část I.