Cyclone PCB Factory – první pokusy

IMG_9529Čas opět pokročil, podařilo se mi dokončit a připojit sondy pro autolevelling, z Číny dorazily gravírovací frézy, takže nastal čas pro otestování funkce gravírky plošných spojů, což bylo z mého hlediska primárním důvodem ke stavbě. Doma jsem našel starý kus PCB, bohužel ale o síle 1mm, namísto původně uvažované 1.5mm – doufám, že to nebude vadit a deska se nebude příliš prohýbat. Pro účely testu jsem namaloval primitivní schéma, do kterého jsem umístil procesor 2x Atmega328 v pouzdře SMD, dva odpory, každý v SMD provedení, ale jiné velikosti pouzdra.

Vše bylo namalováno v Kicadu, verze z počátku letošního roku. Při umísťování součástek na PCB mě napadlo, že největší test bude pootočení jednoho z pouzder CPU o 45 stupňů.

Ki_1

Dále jsem doplnil testovací text s výškou 2.5mm. Frézy, které jsem objednával měly mít dle informace od prodejce šířku 0.1mm, takže jsem hend zpočátku chtěl ověřit maximální možnosti stroje.

Exportovaný Gerber soubor jsem otevřel v programu Line Grinder, který slouží pro převod Gerber->Isolation GCode.

LG_1

Už zde se ale objevil drobný problém. Podíváte-li se podrobně na vodiče, tažené z procesoru, který je pootočený, tak je zřejmé, že cesty nejsou úplně správně. Přikládám to starší verzi Kicadu, ale ještě jsem neměl čas tuto teorii ověřit na verzi 4.0.0RC1, kterou jsem mezitím objevil.

Pro řízení frézování jsem použil online aplikaci http://chilipeppr.com/grbl , která je přímo uzpůsobená komunikaci s GRBL firmware, který frézku řídí a rovněž obsahuje podporu pro autoleveling. Přišlo mi to jako nejsnadnější řešení. Otevření Line Grinderem vygenerovaného kódu proběhlo bez problému.

CP_1_web

Spuštění procesu pro generování mřížky autolevelingu také…

CP_2_web

Takže jsem spustil vlastní autoleveling… (omluvte prosím mizernou kvalitu audia a zdlouhavé video – nemám žádné zkušenosti se stříháním a editací, ale zapracuji na tom…)

Po ukončení procesu byla vytvořená mapa výškového profilu desky.

CP_3_web

Jak je vidět, tak nerovnost tak tenkého materiálu je značná i při tak malých rozměrech desky.

Získanou mapu jsem aplikoval na načtený G kód, ke kterému byly přičteny odpovídající posuny.

CP_4_web

Pak bylo možné spustit vlastní gravírování.

Myslím, že na první pokus výsledek nedopadl zase tak špatně – dopustil jsem se několika zjevných chyb, ale žádná z nich nespočívala v chybě stroje. Zjistil jsem že:

 • Frézy nejsou 0.1mm, ale nejspíš 0.2
 • Není dobré zajíždět do hloubky 0.1mm – úplně by mělo stačit 0.05 – 0.08mm (tohle nastavení jsem později našel někde na internetu)
 • Webová aplikace, použitá na řízení frézky moc dobrá není (nebo na ni nestačí můj Atom) – od začátku se objevovaly problémy s promítnutím naměřené mapy nerovností do výsledného G-kódu a při druhém pokusu jsem dokonce dopadl takto

IMG_9532_web

mapa se nepromítla správně a málem jsem zlomil gravírovací bit.

Zatím se zdá, že nejvíce musím zapracovat na řetězci programových nástrojů a mechanické konstrukci není co zásadního vytknout.

15 komentářů u „Cyclone PCB Factory – první pokusy“

 1. Ahoj Pavle,
  Už mám rozběhlou mechaniku a budu osazovat elektroniku. Ale na videu jsem viděl vlevo ještě jedno zařízení, které mě zajímá také. Chci použít cyclona na seznámení s CNC problematikou a potom postavit frézku na 2D frézování překližky (lodní modely). Proto mě zajímá to zařízení vlevo. Z čeho jsi při jeho stavbě vycházel (podklady).

  Zdeněk

  1. Ahoj Zdeňku,
   shodou okolností ses trefil zrovna do přípravy nového článku – nejspíš dnes večer uveřejním podrobnosti, takže vydrž ještě pár hodin a nekaz mi překvapení 🙂 …
   Pavel

 2. Ahoj Pavle.
  Můžu se zeptat jestli jsi zaznamenal úspěch při hledání softu. Nebo jsi celý projekt ulončil?
  Díky Vašek.

  1. Ahoj Vašku,
   software se mi nějak podařil rozchodit (použitím výkonnějšího PC), ale narazil jsem na omezení velikostí Cyclone frézky, takže mi tady jen tak leží. Plánuji z ní vykanibalit vřeteno a motory, protože (velmi) pomalu tisknu díly na ROOT CNC V2, takže to torzo Cyclone pak bude k prodeji…
   Pavel

   1. Ahoj, považuješ toto za slepou cestu, nebo je jen Cyclone malá, nedotažená, málo výkonná, nepřesná … ?

    1. Ahoj,
     CyclonePCB se skutečně hodí jen na PCB. Na cokoliv jiného je nepoužitelný (ale to je asi v pořádku). Narazil jsem na jediný problém a to je špatně vyřešené upnutí PCB, který se uprostřed začal prohýbat (potřeboval jsem PCB o tloušťce 1mm), takže se neprofrézoval všude. Pro moje potřeby potřebuji trošku univerzálnější stroj…

 3. Tak mě napadá, že řešením by mohl být slušně udělaný a s rovinou obrábění srovnaný vakuový stůl. na držení PCB ny ani nemusela být vakuová pumpa, ale stačil by slušnější vysavač.

  1. Asi ano, ale v poslední době jsem si zvykl vyrábět PCB v Číně – cena naprosto bezkonkurenční, s kvalitou jsem (zatím) spokojený. Jen ta rychlost dodávky (14-20 dní) 🙁 – prostě to je daleko…

   1. Mohl by jsi se podělit o zkušenosti? Klidně soukromě na e-mail. Syn zrovna dělá větší počet PCB na maturitní projekt, mohla by to pro něj být zajímavá cesta, jak se s tím netrápit.
    Děkuji

    1. Klidně to napíšu sem – používám seeedstudio.com Fusion PCB službu zatím k maximální spokojenosti (letos zatím 3 různé PCB). Cena byla $9.90 za 10 ks desky o rozměrech 5x5cm (minulý měsíc zvýšili rozměr na 7x7cm). Bohužel taky zdražili poštovné, takže celkem je to asi za $22. V Pool servisu Pragoboardu mě 3 destičky cca 5x4cm vyšly na cca 1400,-Kč. Obrovský rozdíl je v přístupu – zatímco do seeedstudia nahraji zazipované Gerber soubory, následně si je můžu v jejich online Gerber prohlížeči překontrolovat a systém online spočítá cenu, tak u Pragoboardu jen pošlu Gerbery a pak čekám na překvapení, kolik že to vlastně bude stát 🙁 . Co se týče termínů výroby, tak příklad jedné z desek (opět sledování zakázky v Seeed je o něčem jiném, než Pragoboardu):
     12.10.2016 Odeslány podklady přes web
     14.10.2016 Hotová zakázka odeslána do ČR
     17.10.2016 Zakázka dorazila do ČR (nejspíš na Poštu 120)
     19.10.2016 Zakázka doručena
     Teď asi už mají víc zakázek, protože poslední PCB odeslali 22.11.2016 a objednával jsem 13.11., navíc je “v přepravě”, takže je možná zavalená i Singapore Post (že by Vánoce??)…

 4. Já jsem si doma rozchodil toolchain CNC3020 z Aliexpresu + LinuxCNC + Autoleveller + PCB-GCode a nemůžu si to vynachválit. Hlavně kvůli tomu času na dodání plošňáku – z praxe vím, že téměř nikdy to nedám “na první dobrou” tak, aby všechno chodilo tak, jak má (případně dostanu nějaký dobrý nápad hned potom, co to objednám), takže tohle je pro mě hodně dobrý způsob jak odprototypovat snadno a rychle.
  Překvapila mě hlavně přesnost té čínské frézky – celkem bez potíží osazuju ATMEGA v TQFP44 pouzdře, to jsem od toho fakt nečekal. S trochou praxe se dá udělat myslím velmi slušný 2stranný plošňák 100×100 za hodinku, max. dvě včetně vrtání a víc od toho nechci.
  Po internetu se člověk všude dočte, že k rozumné práci je nezbytné vodou chlazené vřeteno z 50k otáček atd. atp. – no, nevím. To, co mám doma, mně bohatě stačí a když potřebuju něco víc, tak si holt ty 3 neděle počkám.

  1. Dobrý den,
   byl byste ochoten publikovat detaily? Přesně po takovém zařízení toužím.
   Děkuji
   Mira

Komentáře nejsou povoleny.