Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část I.

IMG_9198_webPřed více než měsícem mě jeden kamarád navnadil na konstrukci CNC frézky plošných spojů, která z velké části měla být vytištěná na 3D tiskárně. Tehdy jsem mu řekl, že mě to hodně zajímá a že ho kvůli tomu projektu budu hodně otravovat. No tak dlouho jsem mu nedával pokoj, až jsem to asi přehnal a on se mnou přestal komunikovat. Nezbylo mi tedy než se pustit do konstrukce sám. Při brouzdání internetem jsem narazil na španělský projekt Cyclone PCB Factory, který naplňoval moje představy o funkci a požadovaných parametrech…

Pustil jsem se tedy pozvolna do tisku potřebných dílů a shánění materiálu, potřebného ke stavbě. Protože zrovna neoplývám volným časem, tak mi jen tisk dílů trval skoro tři týdny. Při tisku jsem také narazil na problém – jeden díl (kryty převodů) jsem nedokázal vytisknout – jako slicovací program používám Slic3r a když ani opakovaný pokus s jiným nastavením výšek nedopadl dobře (viz. obrázek), tak jsem zkusil Curu – ta hned při prvním nastavení vytiskla kryty zcela bez problému.

IMG_9177_web

Po vytištění problematických krytů jsem tedy měl všechny základní díly vytištěné a pohromadě.

IMG_9175_web

Trošku zádrhelem bylo, že jsem měl plexisklo na základnu a akrylát na stolek naformátovaný na jiné rozměry (vzal jsem rozměry, udávané jedním ze stavitelů, které bohužel jsou trochu mimo mainstream…), takže mi na papír vytištěné vrtací šablony neseděly. Naštěstí jsem na to přišel při pokusném sestavení “na sucho” ještě bez vrtání do základní desky.

IMG_9179_web

Spravila to tužka, pravítko a kalkulačka a po označení a vyvrtání správných děr jsem mohl udělat další pokusné sestavení, tentokrát už na šrouby.

IMG_9185_web IMG_9190_web

Při kontrole souososti šroubovice osy Y jsem však přišel na to, že se mi buď pohnula přilepená šablona při vrtání, nebo jsem špatně měřil – osa byla zkřížená a nebyla rovnoběžná, takže se vozík pohyboval velmi špatně. Možnosti řešení byly dvě – buď převrtat otvory v základní desce, což se mi nechtělo (v podstatě nešlo o vrtání, ale o frézování díry o cca 1,2mm a na to jsem neměl nástroje a vybavení), nebo vymodelovat nové držáky šroubovice osy Y tak, aby se matice mohly posunovat – toto řešení ovšem znamenalo nastudovat OpenSCAD a zmodifikovat zdrojové kódy odpovídajících dílů. Toto řešení už pro mě bylo přijatelnější a výsledkem jsou nové držáky šroubovice osy Y (na fotografii vpravo).

IMG_9192_web

Po jejich osazení a kontrole, zda se skutečně pohybují o požadované tolerance bylo možné pokračovat.

IMG_9193_web

Nevím, jak v původní konstrukci řešili sestavení šroubovice osy Y a vozíku, ale mě se vyplatilo si do držáku vozíku udělat malé pomocníčky ze slánky, které drží matice na místech a zabraňují jejich vypadnutí, přičemž nechávají dost prostoru pro šrouby.

IMG_9194_web

Tento trik hodně usnadnil montáž posunu Y s vozíkem.

IMG_9195_web

Další sestavování – zatím jen vozíku osy X, montáže motorů a krytů převodů byly již bez potíží.

IMG_9198_web

Další práce ale musí zatím počkat – původně jsem uvažoval s použitím mého Dremela jako vřetena, ale narazil jsem na problém, že žádná z verzí vozíku Z na něj nepsauje (a to jsem postupně vytiskl tři varianty…).

IMG_9199_web

Dnes jsem tedy nevydržel nas… ehm frustraci a objednal 300W vřeteno se zdrojem z Aliexpresu. Jakmile přijde, tak budu moct pokračovat dalším dílem…

17 komentářů u „Cyclone PCB Factory – dobrodružství s cyklónem, část I.“

 1. ahoj,
  diky za clanek, mam neco podobneho v planu taky vyrobit, moc se mi to libi, ale pockam jak dopadnes:)

  dotaz, kde beres to plexi s akrylatem, jakym zpusobem to rezes…(v konstrukcich sem uplne nezkuseny)

  diky za odpoved

   1. Mám objednanou gravírovací frézu 0.1mm – to je nejtenší, co jsem viděl. Na Youtube se dají najít videa, jak gravírují SMD CPU řekl bych velikosti Atmega. To je taky můj cíl…

  1. Ahoj,
   plexi a akrylát jsem koupil v Brně na Vídeňské – firma thermolux.cz to tam prodává a rovnou mi to naformátovali. Velice ochotní, dokonce se jim jedna část podařila uříznout z nějakýho druhojakostního odřezku, takže jsem to měl se slevou.

 2. Ahoj,
  taky uvažuji o tomto stroječku. Rád bych se zeptal na pár věcí. Z čeho je to vytisknuté (předpokládám PLA nebo ABS), čím to bude řízeno a jestli by bylo možné poskytnout .stl těch upravených dílů.
  Díky
  Zdeněk

  1. Ahoj,
   materiál tisku je PLA. STL soubory určitě zveřejním, jen mi to bude chvíli trvat než se dostanu domů k PC…
   Pavel

    1. moc se omlouvam, zmrsila mi template tiskarna s automatickym zmensenim i presto ze jsem nastavoval at to vytiskne tak jak to je….

 3. Mohl by jsem poprosit o zaslání stl souborů na email? Nebo být přesně odkázán na stránku kde to najdu. Na vašem odkazu to totiž nikde nevidím.

 4. Hello can i get the stl File from your spindle mount. I buy the same spindle as you but i didnt have a spindle holder.

 5. Zdravim,
  Chtel bych se Vas zeptat o radu… Mam doma CNC 3-osou frezku pro vyrobu DPS. Vse funguje jak ma, ale stale mi vyrobek po frezovani pripada jako zmenseny. Respektive, ty kontakty vuci soucastkam sedi, ale treba pro stabilizator 7805, bych musel pouzit 0.8-1mm vrtak pro jeho nozicky, a tim bych uz prisel minimalne o 50% plosky. Zkousel jsem ruzne prenastavovat rastr i cesty, ale bez efektu. Kontakty pro soucastky jsou jaksi zmensene. Pro navrh desky pouzivam Eagle a ovladani frezky (tedy i vyrobni plan) GRBL.
  Budu rad, kdyz mi pomuzete aspon nejakym Tipem. Dekuji.

  1. Dobrý večer,
   zkuste kalibraci – nechte vyfrézovat čtvercový rámeček aspoň 100x100mm a změřte ho šuplerou. Pokud to bude správně (což by asi mělo, když píšete, že kontakty vůči součástkám sedí), tak jediný další problém může být velikost/typ frézy, kterou používáte (dělá širokou stopu). Tohle by mohlo jít opravit nastavením Eagle exportu, ale s tím bohužel neporadím, protože Eagle nepoužívám a neznám ho příliš dobře…

Komentáře nejsou povoleny.