Wino nebo Wemos D1 mini – co použít raději?

IMG_9632_crop_webPři hledání vhodné platformy pro použití v internetu věcí a bezdrátové komunikaci jsem kdysi přispěl do projektu Wino na Kickstarteru (na fotografii je vlevo). Nápad mi to přšel skvělý a použití Cortex M0 procesoru jako ideální co se týče poměru cena/výkon. Deska přišla v 10 měsíci, ale moje nadšení z ní pomalu vystřídalo rozčarování. I přes to, že se jedná o německý projekt, tak mi to celé přijde nehotové, nedotažené do konce – vždyť ještě v době psaní tohoto článku odkaz na webové stránce Wina, který má vést ke stažení HW dat končí na chybu 404 ( http://wino-board.com/index.php/en/?Itemid=672 ) a pod sekcí Examples jsem si představoval skutečně něco jiného, než jen obrázek ( http://wino-board.com/index.php/en/wino-board/examples ). Naštěstí jsem ale při hledání vhodné destičky pro Jirkovu meteostanici narazil na projekt Wemos.cc, konkrétně Wemos.cc D1 mini (na fotografii je vpravo).

Nelenil jsem tedy a objednal celou sadu i s čidlem DHT11 (vím, DHT11 se dá použít maximálně tak v místnosti, ale počítám s návrhem nového shieldu s DHT22). Když začátkem prosince sestava dorazila, tak jsem měl jiné starosti a nebyl čas ani nálada si hrát. Už se ale situace zlepšila, tak bych rád napsal krátké srovnání obou modulů.

Wino

IMG_9533_webDeska, kombinující Cortex M0 32 bitový procesor se 128kB paměti Flash a 16kB RAM, doplněný o WiFi SoC ESP8266EX, podpořený neznámou velikostí paměti Flash. Protože vývody samotné desky Wino a jejich rozteč nejsou příliš breadboard friendly, objednal jsem sestavu s rozšířením o 3.3V stabilizátor a USB konektorem pro nahrávání skriptů. Do IDE Arduina bylo nutné nainstalovat podporu Arduino SAMD a Wino komunikační knihovnu. Celkový výsledek je ale pro mě žalostný – absence příkladů, velmi malá komunita, nemožnost OTA programování a díky miniaturní keramické anténě i znatelně menší dosah způsobil moje obrovské zklamání (a nejsem sám – viz. http://wino-board.com/index.php/en/forum/hardware ).

WeMos D1 mini

IMG_9623_crop_webDeska obsahuje “standardní” modul ESP12E, osazený ESP8266EX SoC, se 4MB paměti Flash. USB rozhraní tvoří čip CH340, který jsem si oblíbil po aféře s ovladači FTDI. Modul byl dodán s nainstalovaným NodeMCU LUA firmware. Modul je svojí roztečí oběma směry přátelský k osazení do breadboardu a programování z Arduino IDE nečinilo jediný problém. Za mě tedy jasná volba – ať už cenou ($6 za WeMos i s DHT shieldem, oproti 15Euro za Wino s USB shieldem), tak i rozsahem použití pro moje potřeby.

61 komentářů u „Wino nebo Wemos D1 mini – co použít raději?“

 1. Zdravím. Dneska mi dorazil ten Wemos D1 mini. Pro použití v Arduino IDE je postup stejný jak jsme diskutovali u klasického ESP 8266?
  A ještě ten Váš poslední odkaz. Co to je shield? Nějak se v tom neorientuji.
  Děkuji

  1. Dobrý večer,
   v rodině Arduino je shield deska s plošným spojem formátu Arduina (nebo v našem případě Wemos), která má konektory (dutinky/vývody) osazené tak, že se dají na sebe nasadit. No a na ní je nějaká elektronika, která funkčnost základní desky rozšiřuje… Postup pro Adruino IDE je stejný s tím, že jako cílovou desku vyberete Wemos D1/D1 mini.

 2. Díky moc za odpověď. A konkrétně v tom Vašem odkazu je součástí dodávky i ta rozšiřující deska anebo jen Wemos? A když jo, co je to za desku? Vidím tam 2usb porty a to je mi divné.

  1. Zatím mám jen Wemos D1 mini s DHT shieldem. Pokud myslíte odkaz na Witty destičku, tak tu mám teprve objednanou a dva USB porty tam jsou proto, že jeden (na desce s ESP) je určen jen pro napájení. Doplňkový “shield” slouží pro spojení s USB PC (CH340). Ono když se zamyslíte, tak to logiku má – když někde použiji Wemos D1 mini, tak tam je vždy osazený USB CH340 a bude něco “žrát” a (trošku) blokovat TXD a RXD piny, zatímco u Witty můžu po nahrání skriptu použít jen ESP bez USB rozraní, takže TXD a RXD mám volné (chystám menší projekt, kde to bude zřejmé, ale Witty ještě nedorazilo…)

   1. Jak Vam ta Wifi Witty funguje? Cetl jsem dost negativni recenze na ten CH340 programator, ze to nefunguje uplne spolehlive.

    1. Witty funguje zatím bez problémů. Názory na ten programátor jsem taky četl, ale po nastavení Reset method na nodemcu místo ck (v prostředí Arduina) jsem nezaznamenal jediný zádrhel.

     1. Ahoj,
      u wittyho mi nefunguje deepsleep. Neprobudí se korektně, na seriovým monitoru napíše paznaky a je mrtvej. Zkoušel jsi deepsleep?

     2. Pročetl jsem tu diskuze. Propojil jsem GPIO16 a RESET 300ohm odporem a vypadá to, že to jede. Zítra otestuju více a dám vědět.

 3. Jo tááák. Tak to je dobré. Díky za vysvětlení. Už se těším na projekt.

 4. Děkuji všem za inspiraci. Díky těmto modulům jsem schopen vážněji pouvažovat o znovu otevření projektu, který nebylo dříve možné realizovat. Zajímám se teď o možnost, jak provést ovládání z webového prostředí.

 5. Podle fotek k novějším článkům na blogu usuzuji, že jste si moduly celkem oblíbil. Zřejmě neexistuje jednodušší způsob, jak začít s ESP8266? Jaký je tedy váš favorit s odstupem času? U Witty se mi líbila možnost rozdělení na samostatný modul s ESP a USB “shield”. Ale dávalo by mi smysl, kdyby bylo možné koupit každou část zvlášť, protože po naprogramování můžu používat pouze část s ESP, pokud se nepletu? Takže USB “shield” mi stačí teoreticky jeden. Navíc na uvedeném odkazu už není Witty dostupný a jinde jsem ho nalezl za $4. Potom mi možná vychází lépe Wemos D1 mini? Přijde mi u něho lepší dokumentace a dostupnost další shieldů. Nebo máte jiný názor? Díky.

  1. Po zkušenostech, které mám, tak určitě Wemos D1 mini na malé věci, na větší pak NodeMCU V3.0. Witty byl krok stranou, protože nepasuje ani do breadboard desky. Navíc to zapojení té LEDky je nešťastné a fotoodpor je na nic…

 6. Na moje bastlení zřejmě vystačí Wemos D1 mini. Když jsem se díval na shieldy pro tuto desku, měl jsem pocit, že nabízí vše potřebné pro můj “projekt”. Bohužel jsem brzo zjistil, že to tak úplně není. Chtěl bych realizovat trochu chytřejší termostat. Nejsem si teď ale jistý dvěma věcmi. Vy jste psal, že máte koupený i shield s teplotním čidlem, není čidlo zahřívání samotným ESP čipem? Vzhledem k tomu, že chci spínat přímotop, který má výkon 1500W nemůžu použít relé, které je součástí prodávaného shieldu. Musím použít nějaké výkonové relé. Našel jsem obvody pro Arduino s relé, které zvládají proud 10A. Tato relé jsou spínaná napětím 5V a pokud se nepletu, tak ESP8266 má výstupní napětí na digitálních I/O 3,3V. Bude tento obvod relé fungovat i s ESP nebo je nutné upravit zapojení? Ještě jednou děkuji, za váš čas.

  1. Ano, mám koupený i shield s DHT11 (ne Pro verzi). Čidlo ovlivňované být může, ale můžete to vylepšit dvěma způsoby:
   1. správná orientace, popřípadě malý ventilátor, který bude prohánět vzduch (což bych asi udělal až v krajním případě)
   2. použít deepSleep, takže ESP většinu času spí a tím pádem je studené
   Reléové moduly pro Arduino většinou s ESP fungují (konkrétní typ je vždy třeba vyzkoušet – tuším je o tom zmínka i na fóru esp8266.com), ale v každém případě Vám doporučuji to, co dělávám sám – použijte instalační relé. Rozsah ovládacího napětí je, při výběru vhodného typu, 12-230V a kontakty jsou dimenzovány dostatečně. V neposlední řadě Vám pak stačí revize pro splnění legislativy. Relé se dá spínat např přes ULN2006. Ovšem za úplně nejlepší řešení (ale taky nejdražší) bych považoval použití SSR – to se dá ovládat z ESP přímo a neruší cvakání kontaktů.

 7. Zdravím.
  Chtěl bych se zeptat na DeepSleep u Wemos D1 mini. Snažím se nahradit rozbitý bezdrátový termostat k ovládání plynového kotle pomocí dvou Wemosů. Jeden měří teplotu a loguje jí do DB. Druhý se dotazuje do DB zda má sepnout relé nebo ne. Na prvním Wemosu mám battery shield a LiPol akumulátor. Dále mám v programu nastaven režim DeepSleep. Všechno funguje až na dvě situace při běhu prvního Wemose. Když klesne napětí na aku pod 3,7V, tak přestane Wemos zapisovat hodnoty do DB. Bohužel nevím v jakém stavu se zrovna nachází – zda běží nebo ne. Druhá situace je, že když následně připojím k battery sheildu nabíječku, tak se aku začne dobíjet (signalizuje červená led). Bohužel Wemos je pořád v divném stavu. Provedu reset přes tlačítko na Wemosu. V DB se zobrazí zápis, ale pak už zase nic. Když se aku dobije (signalizuje zelená led na battery shield), tak musím odpojit nabíječku a zmáčknout tlačítko reset a pak se zase rozeběhne Wemos ve standardním režimu, kdy opět funguje DeepSleep a zápis do DB. Opět do dalšího poklesu napětí pod 3,7V. Mohl bych nastavit info o poklesu napětí z 3,6V na 3,72V a připojit nabíječku dříve, ale i když jí připojím dřív, tak při připojené nabíječce přestane fungovat logování do DB tak si moc nepomůžu. Nesetkal jsi se s něčím podobným, nebo nemáš nápad jak to řešit? Druhý dotaz je ohledně rezistoru, který je potřeba použít na propojení D0 a RST pro funkčnost DeepSleep. Nemáš otestovanou nějakou ideální hodnotu? Děkuji za případné odpovědi.

  1. Ahoj,
   zkus prosím změřit, zda je na výstupu Battery shieldu stále stabilních 5V při poklesu napětí baterie pod 3.7V. Přiznám se, že battery shield mám také, ale tuhle situaci jsem zatím nepozoroval. Problém s DeepSleep vypadá, jako by se ESP nevzbudil. Odpor mezi RST a GPIO16 používám 150ohmů. Taky by stálo ještě za to zjistit, jestli se objeví pulz do L na GPIO16/RST ve chvíli, kdy se má ESP vzbudit z DeepSleep. Upřímně – ten battery shield nestojí za moc, protože je tam měnič na 5V, který není moc efektivní…

 8. Zdravím. Vrátil jsem se k této desce a při nahrávání přes COM (zároveň napájení) mi to často háže chybu. Musím ukončit IDE a zkoušet znovu a to mnohokrát, než se mi to podaří nahrát.
  Dělá to jenom mně a nebo je nějaká finta?
  ESP je verze 2.3.0
  Děkuji

  Arduino: 1.6.12 (Windows 10), Vývojová deska: “WeMos D1 R2 & mini, 80 MHz, 921600, 4M (3M SPIFFS)”

  Projekt zabírá 286 927 bytů (27%) úložného místa pro program. Maximum je 1 044 464 bytů.
  Globální proměnné zabírají 39 356 bytů (48%) dynamické paměti, 42 564 bytů zůstává pro lokální proměnné. Maximum je 81 920 bytů.
  warning: espcomm_sync failed
  error: espcomm_open failed
  error: espcomm_upload_mem failed
  error: espcomm_upload_mem failed

  1. V mém případě pomoha výměna kabelu. verze 1.6.11/12/13 mi to dělalo stejně. Po výměně kabelu OK.

  2. Dělá mi to taky.. Hází to že COM port je obsazen… Většinou stačí když chvilku modul resetuju a po nějaké době se chytne…

 9. Většinou to dělá IDE (stejně jako dělá problémy s knihovnami). Kvůli tomu mám osobně vícero verzí IDE a u modulů si píšu, jakou verzí byly programovány, abych přístě věděl.

 10. Dobrý den, dnes mi dorazil modul ESP-12 WeMos D1 mini V2 s chipem CH340G. Po připojení USB kabelem k PC blikne modrá LEDka (tak to má zřejmě být), ale nenainstaluje se mi COM port. Ovladač pro CH340G jsem nainstaloval, ale i kdyby ne, PC by mělo zaznamenat změnu HW a snažit se alespoň upozornit. Nevím, zda něco dělám špatně, možná je to školácká chyba, ale řekl bych, že je spíš problém v modulu. Zkoušel jsem na více PC s Win7 a Win XP a více USB akabelů. Výsledek je stejný. PC nevidí COM port. Děkuji za každou radu.

  1. Dobrý den,
   měl jsem kdysi obdobné problémy, které zmizely tím, že jsem začal používat velmi krátké USB kabely (cca 30cm dlouhé). Na nich jsem se s tímhle stavem už nesetkal. Můžete mít vadný HW, ale to se mi zatím nestalo…

   1. Ano, délka kabelu mne napadla a proto používám krátký. Bohužel stejný výsledek. 🙁 Ještě zkusím prověřit, zda je průchozí ten USB konektor pro data. Číňan tam mohl zapomenout kapku cínu. Když se nezadaří, zkusím reklamaci. Díky za velmi rychlou odpověď. 🙂

 11. Zdravím,
  mám termostatovou zásuvku, ale občas se sekne.
  Používám piny :
  žlutá dioda – D7 (GPIO13) dočasná změna teploty, když se zmáčkne tlačítko
  modrá dioda – D5 (GPIO14) WIFI
  Tlačítko – D3 (GPIO 0)
  DS180 – D6 (GPIO 12)
  Hodiny SCL – D1 (GPIO 5)
  SDA – D2 (GPIO 4)
  rele – D4 (GPIO2)

  To asi je problém, že? Když nastane watchdog, tak když je relé zrovna sepnuté, tak to asi nenabootuje?
  Neumím si to jinak vysvětlit, že to dokáže být seknuté a neresetuje se to. Neodesílá na web, Stopař nereaguje, ani tlačítko nefunguje.
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   pokud na GPIO2 není navěšená nějaká velká kapacita, tak by to vadit nemuselo. Můžete vyzkoušet (dočasně) přehodit třeba GPIO13 a GPIO2? (Indikační diodu s ovládáním relé). Má to relé ochrannou diodu?

 12. Zdravím,
  to relé je takové pro Arduino z Ebay. Snad tam nějakou diodu má.
  Ono mi to jelo cca 2 měsíce bez problému. Teď mi to udělalo podruhé tento týden. Zkusím to demontovat a přehodit.
  Může to být i někde zacyklované, že se watchdog neaktivuje? Asi to nejde nijak vysledovat.

  1. ESP (údajně) obsahuje více Watchdogů – viz http://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=32&t=11872 , ale podrobnější informace asi nebudou. Možná ještě jeden nápad – zkuste místo relé použít SSR – to má spínání v 0, takže to také méně ruší (pokud to nějakou dobu jelo, tak to také může být způsobené opálením kontaktů a tím větším rušením ze síťové části – nevím, jaký příkon a napětí ovládáte). Nedošlo také třeba k výpadku WiFi sítě (a máte korektně ošetřené výpadky?) – možná jste přišel na chybu/neobvyklé chování v knihově/SDK… Když je zařízení “seklé” odpovídá na ping?

 13. Ošetřené je to takto v loop:
  if (WiFi.status() != WL_CONNECTED && wifi_pokus.expired())
  {
  dshow(“znovu se v LOOP zkusim pripojit”);
  wifi.begin(offsetof(eepromdata, wc), 1,60, wcb); // startujeme pripojeni
  wifi_pokus.set(60000);
  }

  WiFi.status()? digitalWrite(D5, HIGH): digitalWrite(D5, LOW);
  Teď jsem zkoušel vypnout router a zdá se, že to naběhlo.

  Spínám s tím 2500W. Mám verzi rele 30A.
  Ten PING při příští seknutí zkusím. Teď jsem zapomněl.
  Ty watchdogy jsem studoval. Měly by zafungovat. Maximálně co píší, je ta kombinace GPIO 0,2,15.
  O tom relé pouvažuji. nevím, jestli mi vleze do stávající zásuvky.

  1. Neeee – je to částečně dobře, ale částečně ne 🙂 Nepočítal jsem s tím, že budete volat wifi.begin vícekrát. Jde o to, že WiFiConfig nastavuje automatické obnovení spojení ( viz. wifi_station_set_auto_connect(true); ), takže odstraňte to volání wifi.begin, instanci wifi přesuňte do setup() a měl byste tím ušetřit i nějakou RAM. 2500W je už celkem dost, takže také zkuste (jestli máte) vyměnit to relé – třeba jsou opravdu už opálené kontakty (Čínských 30A nemusí být zrovna pravda…).

   1. Zdravím. Dal jsem tedy wifi do setupu().
    V loop jsem nechal pouze :
    WiFi.status()? digitalWrite(D5, !digitalRead(D5)): digitalWrite(D5, LOW);
    Když vypnu router, tak dioda stále bliká. Měla by zhasnout?
    Po zapojení routeru se wifi připojení obnoví. Takže to funguje.

    1. Dobrý den,
     napsal bych to asi takhle:
     (WL_CONNECTED == WiFi.status())?digitalWrite(D5, !digitalRead(D5)):digitalWrite(D5, LOW);
     akorát nevím, jak rychle ESP pozná, že je odpojený…

 14. Aha, děkuji. Toho jsem si nevšimnul.
  Zkusím tedy nějaké to SSR relé zakoupit. Na TME něco mají a je tam i levná doprava. Asi se ale bude muset spínat přes nějaká tranzistor.

 15. Zdravím všechny, jsem tu nový a s D1 mini začínám. Prosím o radu. Kompilace trvají strašně dlouho, vypisuje to mnoho stejných řádků a končí to hláškou: “Nastala chyba při kompilaci u desky Wemos D1 (Retiered)”. Ještě před tím píše …”unable to rename C:\…” a reason: File Exists.
  Vše nasvědčuje problémům se souborovým systémem, SPIFFS, ale proč???

  1. Ahoj,
   bohužel jsi napsal příliš málo informací, takže jen jedna rada – máš vybranou desku Wemos D1 (starší deska, která vypadala jako Arduino UNO). Deska D1 mini je jiná, takže si uprav nastavení. Dál by bylo třeba vědět, jakou verzi IDE a jakou verzi Core máš. Unable to rename C:\… (bylo by zajímavý vědět, co je místo těch teček) spíš souvisí s něčím na PC, než s SPIFFS. Tady https://github.com/esp8266/Arduino/issues/2987 je patrně popsaný stejný problém, ale človíček už se neozval, tak to devové uzavřeli.

 16. Velmi Děkuji za rychlou odpověď a tip na řešení z odkazu – asi přeinstalaci IDE.
  Jinak: W10, Arduino 1.8.4. Wemos D1 mini
  Vybraná deska: Wemos D1 (Retiered),
  přenosová rychlost: 115200,
  flesh size: 4M (1M SPIFFS)
  Zatím “C:\…” je přesně ten řádek co v odkazu na github.com
  Nevím co je Core

  1. Ok, zkuste přeinstalaci. Core je verze jádra pro ESP8266, kterou získáte z Board manageru (Správce desek). Rychlost klidně o stupeň zvyšte, jinak se načekáte 🙂 …

 17. Ahoj všichni,
  Stále mám problémy s kompilací u Wemos D1 mini, jak jsem je už trochu popisoval: Zatím jsem:
  – přeinstaloval IDE 1.8.5 – nic se nezměnilo
  – downgradoval na 1.6.13 (na doporučení jiného kolegy) – nic
  Dlužím to Core:
  BN: Neznámá deska
  VID: 1A86
  PID: 7523
  SN: Nahraj jakýkoliv projekt k získání
  Toto je poslední červený řádek z chybového výpisu (před ním jich tam je cca 50):
  C:\Users\cburk\AppData\Local\Arduino15\packages\esp8266\tools\xtensa-lx106-elf-gcc\1.20.0-26-gb404fb9-2/bin/xtensa-lx106-elf-ar: unable to rename ‘C:\Users\cburk\AppData\Local\Temp\arduino_build_182467/arduino.ar’; reason: File exist
  Nakonec:
  Nastala chyba při kompilaci u desky WeMos D1 (Retiered)
  Zkoušel jsem i tu druhou ze seznamu WeMos D1 (R2 and mini)

  1. To Core ale není verze jádra. Takže ještě jednou:
   1. WeMos D1 (Retired) NENÍ WeMos D1 mini a NEMÁ se už používat
   2. Verze Core se dá najít ve Správci desek
   3. Doporučuji všechno nainstalovat znovu jako portable a pak znovu vyzkoušet. Pokud tam bude stále problém, tak můžeš celý adresář s portable instalací zabalit a někam nahrát a může se na to podívat někdo jiný
   4. můžeš zkusit promazat adresář c:\users\cburk\appdata\loacl\temp (hlavně vymazat všechny adresáře arduino_build_xxxxxx), ale to už jsou jen dohady

 18. Děkuji strašně moc, netušil jsem, co mne čeká, promiň.
  Chci to ale dotáhnout, tak bod po bodu:
  1. Ve výčtu desek jsem používal i Wemos D1 R2&mini – dělalo to též. Tu mohu dál používat?
  2. V manažeru desek je esp8266 Comunity verze 2.3.0 INSTALLED – je to ono?
  3.Prosím ještě nerozumím: “nainstalovat vše jako portable”

  1. Ad 1. Ano-to je spravna verze
   Ad 2. Ano-to je ono. Je to posledni stabilni verze
   Ad 3. Hledej na webu, nebo koukni do diskuze k sablone projektu, ktera je tady na webu

 19. Dík.
  Už jsem se podíval na portable ….o.k.
  Také jsem prohledával ty záznamy z kompilace a v C:\users\cburk\AppData\local\je složka Arduino15 a v ní složka esp8266 a tam další a tam jsem nacházel ty soubory z kompilace, kde je nakonec ten červený řádek, co jsem uvedl výše.
  Dotaz: neměl bych jej také smazat?
  Myslím, že “uninstal” jej tam nechal, a v novém IDE v Nástrojích byly údaje o vývojové desce, rychlost atd. stejné jako v předchozí instalaci.

  1. Adresáře nejspíš klidně můžeš smazat. Portable instalace používá pouze Temp pro dočasné uložení souborů během kompilace.

 20. Dobrý den.
  Stále stejný problém.
  Ze záznamu je již vidět moje nové portable Arduino IDE 1.8.5, ale stále ukládá na C:\ ….
  Jak ho mám donutit, aby ukládal na portable?
  F:\arduino-1.8.5\portable\packages\esp8266\tools\xtensa-lx106-elf-gcc\1.20.0-26-gb404fb9-2/bin/xtensa-lx106-elf-ar: unable to rename ‘C:\Users\cburk\AppData\Local\Temp\arduino_build_820819/arduino.ar’; reason: File exists

  exit status 1
  Nastala chyba při kompilaci u desky WeMos D1 R2 & mini.

  1. Ale vždyť jsem to psal – portable verze využívá windows Temp adresář, který obvykle bývá na C:… Ještě jedna věc – že máš nainstalovaný nějaký antivirový systém? Zkus ho na chvíli zakázat…

 21. Pravda, pravda – psal, promiň.
  Noťas mám nový HP a nic jsem nepřidával. V Centru zabezpečení vidím Windows Defender a VirusScan, který asi vypršel je tam červený křížek, nicméně to na mě řve, že je vypnuté scanování v reálném čase. Jdu to zase zkusit.

 22. Už to zase bliká!!!!
  Neuvěřitelně rychlá kompilace!!!!!
  Takže vypnuté scanování…..?
  Přitom cca prvých 14 dnů to šlo a pak přišlo tohle – dalších 14 dnů!!!
  Tak co dál Pavle, předně velikej dík za trpělivost se mnou.

 23. Spíše můj povzdech, protože to trvalo dlouho a nemohl jsem pokračovat ve svém projektu – digitální váhy s přenosem dat do Excelu.
  No a taky musím nahradit ten VirusScan od McEf. Přece na to nebudu před každou kompilací myslet.

 24. Přesně tak – destička, knihovna a 4 tenzomety – nejdříve kalibrace a pak vážení. Začínám psát sketche, ještě jsem nevážil…

 25. Tak už praktičtější dotaz:
  Na seriál monitoru to vypisuje jiné znaky než jsou ve sketchi. Je to psáno česky a v SM je takový znakový binec.
  Možná, že to sem nepatří, tak mně, prosím, nasměruj, kde toakovéto věci řešíte, třeba už to tam i bylo.
  dík.

  1. Odhaduji na problém s kódováním. IDE editor nejspíš pracuje s UTF-8, ale o sériovém monitoru mám pochybnosti. Doporučení – pokud to jde přes sériový port, tak píšu “cesky” 🙂

Komentáře nejsou povoleny.