ESP8266 – Nejlevnější počítač na světě se síťovým připojením a možností programování ve vyšším jazyce

IMG_8796_webJsou to už téměř dva měsíce, když jsem napsal článek o nejlevnějším čínském WiFi modulu na trhu, který jsem si objednal. Moduly dorazily v pořádku, ale já nějak neměl čas si s nimi pohrát – potíž byla v tom, že i/o napětí pro ESP8266 je max. 3.3V a všechna Arduina, která doma mám jsou (zatím) pouze pro 5V. Objednal jsem tedy napěťové redukce a Arduino s 3.3V logikou, jenomže to ještě nedorazilo. Naštěstí jsem v práci designoval desku, do které byl zakomponovaný konektor pro použití modulu ESP-01. O víkendu jsem tedy nelenil a napsal emulátor NVT protokolu a vytvořil jednoduchý projekt, který simuluje sériový port přes TCP/IP protokol. Na straně PC jsem nainstaloval virtuální sériový port a pak už bylo možné pomocí terminálu otestovat spojení.

ESP_Reset

Programová podpora, stejně jako dostupná dokumentace se na internetu slibně rozjíždí a včera večer jsem objevil přímo neuvěřitelnou věc – existuje alternativní FW, který obsahuje interpreter jazyka LUA (učebnici LUA mám ve svém Kindlu tuším od začátku roku…). Pro účely přehrávání firmware jsem modul doplnil mikrotlačítkem, které při zapnutí napájení uvádí systém do režimu aktualizace – zjistil jsem totiž, že není nutné mít piny spojené trvale, ale stačí jen chvíli při startu modulu.

ELUA_1_web

Můj virtuální sériový port si s aktualizací FW poradil, pouze při ukončování vypíše, že se mu nepodařilo opustit programovací režim.

ELUA_Downloader

Na tom budu muset ještě zapracovat, nicméně firmware je nahraný a funkční.

Po restartu s novým FW se již spustil interpreter LUA.

ELUA_term_boot

Zajímalo mě, kolik paměti RAM zbývá pro skripty a proměnné – naštěstí je implementován výpis velikosti hromady – a zde je výsledek:

ELUA_Heap

Implementován je rovněž malý souborový systém, startovací skript, časování, deepsleep režim… V podstatě se dá říct, že pro realizaci jednoduchého senzoru, nebo aktuátoru už není třeba nic jiného. Stačí pouze tento modul a přizpůsobení (tranzistor, dioda, odpory).

Podle mého názoru je toto skutečná revoluce pro IoT sféru – bude už jen záležet na odběru proudu pro realizaci bateriových zařízení. Odběr jsem změřit chtěl, ale můj letitý laboratorní zdroj zlobí čím dál tím víc a já neměl odvahu připojit modul přímo pro měření odběru. Čekám ale na nový zdroj, takže jakmile dorazí, tak měření určitě proběhne…

5 komentářů u „ESP8266 – Nejlevnější počítač na světě se síťovým připojením a možností programování ve vyšším jazyce“

 1. Máte pravdu, v tomto modulu vidím velkou budoucnost. Těším se na vaše další články.

  1. Díky. Sběrnice I2C podporovaná sice je, ale v mém modulu se mi nepodařilo namapovat SDA a SCL na GPIO… Budu si s tím hrát mezi svátky – ten FW se rychle vyvíjí, např. od 7.12. je tam OneWire rozhraní (viz. wiki). Taky čekám na ESP-03 modul z Číny, který má více GPIO, než můj stávající ESP-01.

 2. Dobrý den,
  pokouším se modul zprovoznit, ale neúspěšně. Na základní přikazy AT a AT+RST reaguje a dál nic. nahrát soubory nejdou končí to chybou. Vyzkoušeno několik modulů. několik převodníku z USB. Kde může být chyba?
  Díííííííííííky

  1. DD,
   záleží na tom, jaké soubory nahráváte – podle popisu reakce na AT povel je v modulech nahraný základní AT FW. Pro práci LUA interpreteru je třeba nahrát LUA FW. Pokud se tedy bavíme o souborech s FW, tak je nejspíš chyba v tom, že nemáte modul přepnutý do bootlader režimu (GPIO0) – viz. http://www.esp8266.com/viewtopic.php?f=9&t=820 , soubory pro LUA interpreter se pak už nahrávají např. přes ESPlorer…

Komentáře nejsou povoleny.