Rebel II – kabelový řetěz osy Y

IMG_8434_webPůvodní řešení vedení kabelu osy Y do pojezdového vozíku se mi zdálo příliě tuhé – vodiče poměrně velkého průřezu obalené silikonovou spirálou byly uchycené pouze stahovacími páskami. Inspirován průmyslovým řešením kabelových řetězů jsem se rozhodl navrhnout řetěz pro vedení kabeláže k vozíku…Řešení sestává z dílů kabelového řetězu, které jsem použil tyto s tím rozdílem, že jsem článek zmenšil na 70% původní velikosti (původní velikost se nevešla výškově do rebela). Držák na levý nosník, stejně jako držák na vozík jsem namaloval v tinkercadu:

Po tisku a instalaci se ukázalo několik nedostatků:

 • 70% je poměrně málo a kabely šly nasoukat jen ztuha
 • jednotlivé články doporučuji tisknout různými směry – pokud je tiskneme jedním směrem, tak výsledný kabel uhýbá na stranu (o této nepříjemné vlastnosti jsem nakonec našel zmínku i na thingverse…)

Jinak si na funkci nemůžu stěžovat – vše chodí plynule a stabilně.

11 komentářů u „Rebel II – kabelový řetěz osy Y“

 1. Bylo by možné zaslat .stl data pro držák ovládací krabičky s displejem a držáky na řetěz.

  Díky

 2. Dobrý den. Objevil jsem tuhle vaši modifikaci. Mám dotaz. Z Thingiverse použiji řetěz a ten zmenším na 70%. Od vás si stáhnu ty konce. Je to správně?

   1. Super, to je rychlost :). Díky. Mám to chvíli a tak se rozkoukávám. Díky za tuto modifikaci.

    1. Kolik článků má ten řetěz? Z fotky jsem napočítal 17. To, že se mají tisknout různě, tak to jste myslel tak, že si je třeba rozdělím na dvě skupiny a pootočím o 45°? Ještě jsem se chtěl napsat, jestli to třeba nějak nehlučí, necvaká, při pohybu.
     Děkuji.

     1. Článků je tam dle potřeby – v podstatě každá tiskárna je unikát, takže se to nedá říct přesně, záleží na tom, kam umístíte vývod. Já jsem si jich vytisknul asi 25 pokud si vzpomínám… Pootočením myslím otočení o 90 stupňů. Pokud je to dobře vytištěné, tak je to bezhlučné (neslyšitelné ve zvuku motorů). Pokud to není vytištěné moc dobře, tak v tom zpočátku trošku klape, než se ohladí styčné plochy v těch kuželech.

 3. Mám Rebel II a přišlo mi to stejné. Dám to tak jak to máte vy. Takže o 90°, díky. Dám si jich tedy 18 a uvidím. Zatím si musím akorát počkat, protože mám jenom PLA a ten držák co je na desce musí být, podle mě, z ABS, kvůli teplotě.

  1. Já mám všechno z ABS – možná by i ten držák mohl být i z PLA, ale musela by tam být tepelně odizolovaná podložka (což si stejně myslím, že je dobrá věc…).

  1. Díky za fakt přínosný komentář, nicméně nejde o thinkercad, ale tinkercad. No a teď vzkaz pro ostatní, podobně se vyjadřující individua – toto je moje první a taky poslední reakce na takto podepsané/formulované komentáře – nehodlám zde podobné stupidity tolerovat, takže pokud skutečně stojíte o nějakou odpověď, tak doporučuji zvolit jinou formulaci a uvést slušnou mailovou adresu, jinak ty zprávy jdou rovnou tam, kam patří -> Trash.

Komentáře nejsou povoleny.