Kde vyrobit plošné spoje pro projekty

Původně jsem chtěl tento článek uveřejnit na některý z vánočních svátků, ale moje zdraví mínilo jinak – letošní oba vánoční svátky jsem strávil na lůžku a jen díky laskavé péči mé nastávající jsem se tak brzy zotavil. Článek má přinést mé zkušenosti s dodavateli plošných spojů, zejména pro prototypovou výrobu, protože to je oblast, ve které se většina vývojářů a obecně bastlířů (v dobrém slova smyslu) pohybuje. Titulní fotografie zobrazuje čtyři projekty, na které jsem letos nechával vyrobit vzorky plošných spojů… První zleva je projekt pro připojení 3D tiskárny k WiFi, o kterém jsem již psal zde, druhý je projekt laboratoře nízkého odběru, na kterém testuji věci s ESP8266, které mi umožní vytvoření bateriově napájených čidel, připojených k WiFi, popřípadě nabíjených pomocí solárního panelu (tedy celoročně bezúdržbového čidla), třetí je pak jednokanálová LoRa brána, no a čtvrtým projektem je Bluetoothová laboratoř, na které chci otestovat parametry různých Bluetooth modulů a možnosti jejich zákaznického programování.

První deska byla vyrobená pomocí prototypové služby POOL servis v Pragoboardu, zbytek pak pomocí prototypové služby Fusion PCB u Seeedstudia, mám tedy možnost porovnat oba dodavatele.

Pragoboard POOL servis

Jde o jednoduchou službu na výrobu prototypů desek PCB – služba je opravdu velmi jednoduchá (řekl bych, že na dnešní dobu až primitivní), výstup je přehledně popsán zde. Nic jiného nečekejte. Prostě zabalíte gerber soubory, pošlete je mailem a čekáte – teď jsem se díval na aktuální možnosti on-line objednání a odkaz na online POOL objednávkový systém končí na nenalezené stránce – na dnešní dobu tedy opravdu hodně slabé 🙁 .

Výsledná cena desky RESP (Ramps na WiFi) o rozměrech 5x3cm při třech vyrobených kusech byla 1040,-Kč bez DPH, dopravy a balného, tedy kompletně jsem dal za 3 prototypy 1355,20Kč. Výroba trvá do 5-ti pracovních dní + cca 2 dny na cestu.

Přiznám se, že tahle služba mě moc nenadchla ani možnostmi co se týče volby parametrů výroby a ani cenou, takže jsem začal hledat jinde a rozhodl se, že vyzkouším

Fusion PCB

Služba umožňuje výrobu vzorků PCB v počtu 10 kusů v maximální velikosti (při zachování stejné ceny) 100x100mm. Tento údaj se stále mění – v době objednání desky laboratoře nízkého odběru byla jen 50x50mm, v době objednání LoRa brány byla již 80x80mm a ke dni zveřejnění článku je 100x100mm. Součástí stejné ceny je volba síly materiálu od 0.6 až po 1.6mm a volba barvy nepájivé masky. Vše (a mnoho dalších parametrů, ale již za příplatky) se dá “naklikat” na webovém objednávacím systému

Zabalením Gerber souborů a nahráním archívu do objednávacího systému ale vše nekončí – služba automaticky prověří archív a podle okrajů desky spočítá skutečnou cenu výroby, navíc můžete využít vestavěný prohlížeč Gerber dat a překontrolovat, že odeslané soubory jsou správné a plošný spoj bude po výrobě vypadat tak, jak si představujete

mimochodem – tento Gerber prohlížeč je také nový – původní nebyl tak barevný a ukazoval jen kontury spojů, takže mládenci ze Seeedstudia nespí a stále vylepšují…

Výroba plošných spojů trvá také 5 pracovních dní, zbytek jde na vrub dopravě.

Ceny vyrobených desek byly:
LowPower Lab – $16.48 včetně poštovného
LoRa, Bluetooth – každá objednávka $22.43 (bohužel Seeed studio zdražilo poštovné výrazným způsobem)

Od každého typu jsem dostal 10 kusů vyrobených PCB, s kvalitou i osazením (poslední dvě desky obsahují i součástky 0402) nebyl žádný problém.

Největším zádrhelem je zde doba, kterou zásilka stráví na cestě – zatímco mimo “poštovní” sezónu trvala výroba až po dodání ke mě domů 15 dní (4.10. zadáno do výroby, 19.10. doručeno), v době vytížení poštovních služeb celý proces trval 30 dní.

Na základě těchto zkušeností můžu Fusion PCB s klidným srdcem doporučit – není opravdu třeba se ničeho bát a výroba plošných spojů nemusí stát zase tolik.

18 komentářů u „Kde vyrobit plošné spoje pro projekty“

  1. Tak masku bych asi dokázal obejít třeba pomocí https://www.aliexpress.com/item/High-quality-10ML-GREEN-UV-SOLDER-MASK-PCB-BGA-PAINT-PREVENT-CORROSIVE-ARCING-Soldering-Paste-Flux/32693852025.html , ale nejspíš ne na současná pouzdra IO. Minimální šířka mezery 10 milů je nepoužitelná pro většinu nových SMT pouzder (a v jiných se ty součástky často ani nevyrábí), takže bohužel – pro mě nepoužitelné 🙁 … Další věcí je potisk masky – můj názor je takový, že když už jsem věnoval spoustu času návrhu schématu zapojení a pak ještě PCB, tak si i PCB zaslouží snahu o hezký vzhled – článek se skvělým videem na tohle téma nedávno vyšel zde http://hackaday.com/2016/12/23/building-beautiful-boards-with-star-simpson/ – všem doporučuji shlédnout.

 1. Ty jsi jako Steve Jobs – ačkoli to pak uvnitř není vidět, tak to přesto musí být krásné a dokonalé 🙂
  PS: To video je super, díky za odkaz

  1. 😉 to určitě ne – on byl geniální člověk s vizí pro techniku a proto má můj obdiv, ale jako člověk-člověk… no řekněme, že o tuhle část jeho povahy asi moc lidí nestojí.

  1. No ten mi ale přišel dost drahý – pokud to dobře chápu, tak 3 destičky 1x1palec vyjdou u OSH Parku na $5, takže moje destičky 7x7cm by stály $30, navíc se vyrábí až 15 kalendářních dní (i když zase možná budou mít rychlejší poštu…)

 2. Zdravím, trochu mimo téma, ale ta LoRa brána. Už je funkční? Napíšete nějaký článek? Jestli máte něco navíc osazeného z těch vašich projektů, bylo by to ke koupi?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   Funguje to už téměř celé-ještě čekám na jednu součástku do RF části. Je to ale na zakázku vyvíjený projekt, takže s dostupností zatím nevím, ale zkusím zjistit…

 3. Ahoj, pěkný článek. Já mohu doporučit firmu “printed.cz” kde nechávám dělat plošné spoje…
  Takto vypadá například deska: https://pihrt.com/images/pihrt/raspberry/mcp8buton/foto/DSC_0042.jpg nebo frézovaná https://pihrt.com/images/pihrt/SMD/srdce/V2/DSC_0069.jpg
  Tady je formulář a ceník: http://www.printed.cz/shop/set-full-mode
  dá se tam snadno naklikat co člověk chce a kolik to bude stát. Potom stačí taktéž přidat po přihlášení zip soubor s gerberem. Neberte to jako reklamu, ale jen jako další možnost

  1. Co se týká kvality můžu jen potvrdit… Printed je asi v česku bez konkurence..Pár let jsem tam nechával vyrábět desky a nevím o jediným problému….

 4. Jeste bucek elektro z Brna dela plosne spoje z amaterskeho radia. Poslete cislo desky a on vam ji vyrobi. Ted zrovna jsem si nechal delat jednu z roku 1983. Vim ze to neni uplne k clanku o prototypech ale treba se to nekomu z vas bude hodit.

  1. Já mám odzkoušen i OSH park – výhoda je výroba přímo z .brd, a někdy i ty 3 kusy, co pak s dalšími 9-ti deskami…
   prostě malá věc bez velké přípravy tak OSH, když jich potřebuju víc a mám vyzkoušeno, že jsem se “nesekl”
   tak seedstudio. No a velký desky na výkonovou elektroniku na plosnaky.cz
   Než jsem poprvé vytvořil gerber tak, aby ho seedstudio “sežralo” tak jsem strávil celý odpoledne, ale už na to mám skript.

 5. Zdravim,
  mám otázečku, v čem nebo jakém programu vytváříte plošňáky, jsem ze staré školy a pro nás byl pauzák a pero, potom fotocesta ten nej.level. Rád bych našel nějaký free prográmek který funguje.

  R. Dušek

 6. Já jsem taky ze staré školy, a nepochopil jsem filozofii kicadu, takže používám eagle ve free verzi. Do velikosti desky 10x8cm dvoustranně bez omezení, momentálne na linuxu, ale samozřejmě i na voknech standartně funguje.

  1. No vzhledem ke změně vlastníka Eagle na Autodesk a změně jeho politiky plateb bych byl v používání Eagle velice opatrný. Navíc ta Free verze je (nebo aspoň byla) pouze pro osobní potřebu a nekomerční využití, takže žádnou desku v ní navrženou nejspíš není možné legálně prodat.

 7. Děkuji vám za spoustu užitečnách rad, zrovna jsem si totiž objednal nějaké neosazené plošné spoje z https://www.lamirel.cz/ a poprvé bych je rád sám zkusil osadit a napájet, tak mi držte palce, nejsem zrovna moc technicky zručný.

  1. Trošku jsem váhal, jestli tenhle příspěvek schválit, protože to nejspíš bude skrytá reklama na výrobu PCB, takže když už jsem ho schválil, tak sem také napíšu, co si o tom výrobci PCB myslím – nevybočuje ze strategie českých výrobců PCB u kterých zásadně nenechávám PCB vyrábět – na webu se nedozvím, kolik vlastně zaplatím (při tomto způsobu cenotvorby se mi vždycky vybaví průpovídka o dávkování elixíru mládí ze starého Českého filmu – “Co kdo snese”). Požadavek na zaslání poptávky a pak čekat na překvapení ve formě nabídky mě opravdu nepřipadá v dnešní době jako správný postup, jak získat zákazníka. Jsem zvyklý na to, že nahraji on-line gerber soubory, přímo vidím, jestli vypadají tak, jak bych si představoval a on-line si vyberu typ materiálu, barvu masky, popřípadě povrchovou úpravu. Okamžitě vidím cenu, kterou zaplatím bez nějakého doprošování se nabídky a zdržujícího se kolečka s upřesňováním parametrů a ceny.

Komentáře nejsou povoleny.