Čidlo teploty a vlhkosti HDC1000 a Arduino

2015-01-08_10.32.15_web_markPotřeboval jsem nahradit velmi drahé čidlo teploty a relativní vlhkosti Sensirion něčím levnějším, úspornějším a připojitelným na sběrnici I2C. Čidlo mělo být současně dostupné u běžně používaných distributorů el. součástek (Farnell, SOS, Mouser, …). Po dlouhém hledání jsem objevil senzor HDC1000 od TI, který splňoval všechny potřebné parametry. Jediná jeho nevýhoda je pouzdro BGA, ale má jen 8 vývodů, což by nemuselo být na překážku. Navrhli jsme tedy a vyrobili plošný spoj. určený na testování a nechal jsem osadit vzorek. Protože ale ještě zařízení, do kterého je čidlo určeno není hotové, použil jsem k oživení Arduino a jako sekundární výsledek jsem napsal knihovnu pro ovládání.

Arduino a senzor byly propojeny na klasické bastlířské destičce, senzor byl připojený na vývody I2C sběrnice, jak je patrné na obrázku.

IMG_8911_web

Pro otestování jsem do Arduina nahrál známý I2C scanner, abych ověřil, že je čip dostupný na celé paletě hodinových kmitočtů a také abych ověřil funkci adresového přepínače. Výsledek, jak je vidět na dalším obrázku, je dle očekávání.

Screenshot_2015-01-07_17.28.37

Čip reaguje na všech testovaných kmitočtech a po přepnutí přepínače mění svoji adresu.

Dalším krokem bylo vytvoření knihovny pro obsluhu a testovacího příkladu (zdrojové kódy celého projektu pro Arduino CodeBlocks jsou na konci článku). Knihovna je napsaná velmi spartánsky – obsahuje minimum potřebných funkcí a požaduje pouze dvě funkce, poskytnuté hlavním programem.

Výsledný test prokázal, že čip pracuje, teplotu měří správně, pouze hodnota RH je špatně – moje podezření je, že kolega při pájení čipu použil příliš mnoho tavidla, které poškodilo kondenzátor pro měření vlhkosti. Uvidíme, jak dopadne testování série, osazené jinou technologií…

Screenshot 2015-01-11 12.50.04

A na závěr jak jsem už uvedl – ke stažení je kompletní projekt pro Arduino CodeBlocks IDE. Vlastní samostatná knihovna je pak v adresáři libraries…

HDC1000Test
HDC1000Test
HDC1000Test.rar
50.0 KiB
849 Downloads
Detaily

1 komentář u „Čidlo teploty a vlhkosti HDC1000 a Arduino“

Komentáře nejsou povoleny.